czwartek, 20 października 2011

nowy egzamin na prawo jazdy

Już niedługo (od lutego 2012) wchodzi w życie zmiana, w sposobie zdawania części teoretycznej egzaminu na prawo jazdy. W tej chwili (według statystyk) egzamin teoretyczny zdaje za pierwszym razem około 80% zdających, egzamin praktyczny natomiast od 3% do 5%. Według opinii ekspertów po wejściu zmian zdawalność teorii znacznie spadnie.

W opinii wielu osób problemem na egzaminie nie będzie ruszanie pod górkę i parkowanie tyłem, ale rozwiązywanie skomplikowanych krzyżówek drogowych.

Kształt i zakres zmian jest już praktycznie przesądzony. Nie będzie ogólnodostępnej bazy 300 pytań, z której komputery układały część teoretyczną egzaminu. Od lutego 2012 przyszli kierowcy nie będą mogli już wkuć na blachę wszystkich odpowiedzi. Nowa baza według założeń będzie liczyła 3 tysiące pytań, a co najważniejsze pozostaną tajne, aż do egzaminu.

Od lutego 2012 pytań ma być prawdopodobnie 40, dodatkowo egzaminowany będzie miał mniej czasu na udzielenie odpowiedzi.

 Nie zmieni się za to "termin przydatności" egzaminu. Nadal zdana część teoretyczna będzie ważna przez sześć miesięcy, nawet jeśli polegniemy na placu manewrowym albo podczas jazdy egzaminacyjnej po mieście.

Warto przemyśleć zrobienie prawa jazdy jeszcze w tym roku ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz